علل صدا افتادن سوپاپ ها در پراید یورو ۴

6
371

علل صدا افتادن سوپاپ ها
درود فراوان خدمت همراهان عزیز
امروز به برسی برخی از علل به صدا افتادن مجموعه سوپاپ ها و استکان تایپیت در پراید های یورو ۴ می پردازیم.

قبل از توضیح در مورد علل خرابی اشاره مختصری به نحوه ی کارکرد استکان تایپیت خواهیم داشت.
استکان تایپیت استوانه ایست که از یک سمت روی ساق سوپاپ قرار گرفته و طرف دیگر با بادامک در تماس است، در واقع این قطعه فاصله ی بین سوپاپ و بادامک را با بهره گیری از فشار روغن وارد شده در استکان تایپیت تنظیم میکند.در واقع نقش اصلی پرشدن این فاصله را روغن وارد شده در درون استکانی بازی میکند.در روی بدنه ی استکان تایپیت یک روزنه وجود دارد که روغن موتور از روزنه ی آن میبایست عبور کند تا فیلر سوپاپ به درستی انجام پذیرد.
علائم کارکرد نادرست استکان تایپید.

با توجه به توضیحات مختصر فوق در رابطه با نحوه ی عملکرد استکان تایپیت میتوان نتیجه گرفت ، درصورت درست کار نکردن این قطعه با صدای سوپاپ ها که به صورت شق شق نمود پیدا میکنند مواجه خواهیم شد و اگر به این مهم توجه کافی نشود امکان آسیب دیدن سوپاپ وجود دارد.
حال به عوامل عدم کارکرد صحیح این قطعه میپردازیم.

با توجه به توضیحات نتیجه میگیریم روغن موتور خودرو هایی که مجهز به سیستم تنظیم سوپاپ هیدرولیکی هستند میبایست خصوصیات خاصی داشته باشد.مثلا از روغن هایی که غلظت بالایی دارند نباید برای خودروهای استکان تایپیت دار استفاده کرد.
عدم استفاده از روغن موتور مناسب را علت اول در نظر میگیریم.

کثیف شدن روغن که موجب جرم گرفتن دیواره های موتور و همچنین منافذ ریزی همچون روزنه ی استکان تایپیت میشود میتواند علت دوم تلقی شود.
عدم تعویض فیلتر روغن در فواصل مشخص شده و یا استفاده از فیلتر روغن غیر استاندارد که خود میتواند موجب عبور ذرات و آلودگی های روغن به داخل موتور و قطعات حساس آن و همچنین مانع ورود روغن به داخل استکانی شود.

در آخر ساییدگی و خورده شدن خود قطعه ی استکان تایپیت به مرور زمان که کمتر از علل فوق شایع هست.
در خودروهایی همچون پراید که از بدو تولید از موتور هایی با تنظیم دستی سوپاپ در آن استفاده شده ممکن است این مشکل شایع تر باشد زیرا سرویسکاران محترم ممکن است طبق عادت از روغن های معمولی استفاده کنند که متاسفانه میتواند موجبات هزینه های اضافی را برای مالکان خودرو فراهم کند.
توضیحات فوق تجربه های شخصی بنده بوده و نمیتوان آن را به صورت مرجع رسمی تلقی کرد،همچنین از همراهان و متخصصان عزیز تقاضا دارم در صورت مشاهده هرگونه تناقضات و یا اشتباهات احتمالی ما را از نظرات دلگرم کننده ی خود بهره‌مند سازند.
با تشکر ، سرویس تک

6 دیدگاه‌ها

    • سلام روغن را تعویض فرمایید و از روغن ۱۰W40 استفاده نمایید. اگر صدا قطع نشد به نمایندگی مراجعه فرمایید.

  1. سلام پراید مدل۹۷دارم یورو ۴هست ،اسبک هاش عوض کردم چون صدا میداد خوب نشد بدتر هم شده ،علت چیست ،روغن هم ۱۰،۴۰ریختم فیلتر هم عوض کردم ،
    ممنون میشم راهنماییم کنین با تشکر

  2. سلام عرض وادب واحترام من تازه ماشینم را عوض کردم پراید یور ۴گرفتم مدل ۹۴ وقتی اول روشن میکنم موقع حرکت چندلحظه دود آبی میده بعدا قطع میشه امکان داره ازسوپاپ یک طرفه روی درب موتورباشه لطفا راهنمایی کنید ممنون واینکه چندروزپیش روغن عوض کردیم ۴لیتررا کامل ریختیم امکان داره از اونم باشه

    • سلام میتونه از اضافه روغن داخل موتور باشه . اگر با تعویض روغن درست نشد از لاستیکهای ساق سوپاپ هست که خشک شده و روغن رد می کند و هنگام روشن شدن کمی دود آبی میکند و قطع می شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید